belka logo belka logo
 
menp2 belka logo
bpm

DLA PACJENTA - badanie metodą rezonansu magnetycznego

Jest to badanie wykorzystujące silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów ciała ludzkiego. Pole magnetyczne jest uzyskiwane w różnych typach magnesów: stałych, oporowych i nadprzewodzących. Magnesy te różnią się konstrukcją i natężeniem wytwarzanego pola, ale wszystkie wykonują badania MR.

W praktyce klinicznej stosowane są aparaty o natężeniu pola magnetycznego wynoszącym od 0,1 do 3,0 Tesli. Obok diagnostycznych możliwości systemu MR ważnym zagadnieniem jest komfort pacjent w czasie badania oraz dostęp do pacjenta, warunkujący wykonywanie procedur inwazyjnych. Pod względem konstrukcji budowy wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MR; systemy otwarte, w których możliwy jest dostęp do pacjenta z trzech stron w czasie badania oraz systemy zamknięte, w których pacjent umieszczany jest w tunelu w obudowie magnesu.

Magnes wytwarza stałe pole magnetyczne. Oprócz magnesu system rezonansu magnetycznego tworzą cewki gradientowe, służące do przestrzennego zróżnicowania pola magnetycznego w podstawowych trzech płaszczyznach, koniecznego do uzyskania obrazów warstwowych. Do wytworzenia sygnału rejestrowanego przez system wykorzystywane są cewki, będące nadajnikami i odbiornikami fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej (RF). Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego system MR musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. W tym celu aparat MR musi być umieszczony w specjalnym pomieszczeniu w tzw. klatce Faradaya. Odbierany sygnał z ciała jest wzmacniany  a następnie przekształcany i rekonstruowany w obraz przez system komputerowy.  Metoda badania rezonansem magnetycznym jest bezpieczna dla pacjenta, nie wykorzystuje się w niej promieniowania rentgenowskiego.

Zakres wykonywanych badań:

MR głowy
MR głowy + angio naczyń mózgowych
MR oczodołów i gałek ocznych
MR przysadki mózgowej
MR nerwów czaszkowych
MR uszu
MR zatok
MR szyi
MR twarzoczaszki
MR kręgosłupa (jeden odcinek)
MR kręgosłupa (dwa odcinki)
MR kręgosłupa (trzy odcinki)
MR wątroby
MR nadnerczy
MR trzustki
MR nerek
MR jamy brzusznej
MR miednicy
MR narządu rodnego
MR jąder i najądrzy
MR stawów (jeden staw)
MR tkanek miękkich (jedna okolica anatomiczna)
MRCP (badanie dróg żółciowych)
Urografia dróg moczowych
ANGIO-MR (jedna okolica anatomiczna np. głowy, szyi)

Jeśli na powyższej liście nie ma badania, którego Państwo szukają – prosimy o kontakt.

stopka
© TOMOGRAF Sp. z o.o. 2010 • projekt graficzny:Edyta Osiak • wykonanie: EXCOM Breza Kazimierz