Strefa Pacjenta

ABC Pacjenta

Zgłaszając się na badanie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań obrazowych (zdjęcia rtg, USG, TK i MR oraz opisy badań) oraz dokumentację z przebiegu leczenia (karty informacyjne, wypisowe, wyniki badań).

Przygotowanie do badania TK – Badanie wykonywane jest z reguły na czczo. Jeśli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych można zjeść śniadanie. Nie należy powstrzymywać się od picia płynów. Można pić wodę niegazowaną. W dniu badania należy zażyć stale przyjmowane leki.

Przygotowanie do badania MR – Badanie nie powoduje żadnych reakcji biologicznych u pacjenta, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.

Pacjent może przyjmować wszystkie leki zgodnie z wymogami prowadzonej terapii. W niektórych przypadkach wskazane jest podanie pacjentowi dożylnie w czasie badania środka kontrastowego. Środki stosowane w badaniach rezonansu magnetycznego oparte są na pierwiastkach ziem rzadkich, mających właściwości paramagnetyczne. Nie zawierają związków jodu, stosowanych w radiologicznych środkach kontrastowych i w czasie ich stosowania nie stwierdza się skutków ubocznych, w tym silnych reakcji alergicznych. W związku z tym nie jest bezwzględnym wymogiem, by pacjent zgłosił się na badanie MR na czczo. Przez całe badanie pacjent jest pod nadzorem operatorów, utrzymuje z nimi kontakt za pomocą interkomu oraz ma możliwość przywołania obsługi za pomocą specjalnego przycisku. Pracy systemu rezonansu magnetycznego, a w szczególności tzw. układu gradientów towarzyszy zwiększone natężenie hałasu.

Obowiązek informacyjny – Prawo atomowe

Działając zgodnie z wymaganiami określonymi w Art. 32c pkt. 2 Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (tekst jednolity Dz.U. 2019, poz. 1792 oraz z 2020 r. poz. 284) informujemy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu prowadzonej działalności na zdrowie ludzi i na środowisko. Data publikacji: 01.09.2020

Badanie metodą rezonansu magnetycznego

Jest to badanie wykorzystujące silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów ciała ludzkiego. Pole magnetyczne jest uzyskiwane w różnych typach magnesów: stałych, oporowych i nadprzewodzących. Magnesy te różnią się konstrukcją i natężeniem wytwarzanego pola, ale wszystkie wykonują badania MR. W praktyce klinicznej stosowane są aparaty o natężeniu pola magnetycznego wynoszącym od 0,1 do 3,0 Tesli. Obok diagnostycznych możliwości systemu MR ważnym zagadnieniem jest komfort pacjent w czasie badania oraz dostęp do pacjenta, warunkujący wykonywanie procedur inwazyjnych. Pod względem konstrukcji budowy wyróżnia się dwa rodzaje aparatów MR; systemy otwarte, w których możliwy jest dostęp do pacjenta z trzech stron w czasie badania oraz systemy zamknięte, w których pacjent umieszczany jest w tunelu w obudowie magnesu.

Magnes wytwarza stałe pole magnetyczne. Oprócz magnesu system rezonansu magnetycznego tworzą cewki gradientowe, służące do przestrzennego zróżnicowania pola magnetycznego w podstawowych trzech płaszczyznach, koniecznego do uzyskania obrazów warstwowych. Do wytworzenia sygnału rejestrowanego przez system wykorzystywane są cewki, będące nadajnikami i odbiornikami fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej (RF). Aby uzyskać dobry odbiór sygnału z ciała ludzkiego system MR musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. W tym celu aparat MR musi być umieszczony w specjalnym pomieszczeniu w tzw. klatce Faradaya. Odbierany sygnał z ciała jest wzmacniany  a następnie przekształcany i rekonstruowany w obraz przez system komputerowy.  Metoda badania rezonansem magnetycznym jest bezpieczna dla pacjenta, nie wykorzystuje się w niej promieniowania rentgenowskiego.

Karta praw pacjenta