Zgłaszając się na badanie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań obrazowych (zdjęcia rtg, USG, TK i MR oraz opisy badań) oraz dokumentację z przebiegu leczenia (karty informacyjne, wypisowe, wyniki badań).
Przygotowanie do badania TK – Badanie wykonywane jest z reguły na czczo. Jeśli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych można zjeść śniadanie. Nie należy powstrzymywać się od picia płynów. Można pić wodę niegazowaną. W dniu badania należy zażyć stale przyjmowane leki.
Przygotowanie do badania MR – Badanie nie powoduje żadnych reakcji biologicznych u pacjenta, nie wchodzi w interakcje ani nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego.
Pacjent może przyjmować wszystkie leki zgodnie z wymogami prowadzonej terapii. W niektórych przypadkach wskazane jest podanie pacjentowi dożylnie w czasie badania środka kontrastowego. Środki stosowane w badaniach rezonansu magnetycznego oparte są na pierwiastkach ziem rzadkich, mających właściwości paramagnetyczne. Nie zawierają związków jodu, stosowanych w radiologicznych środkach kontrastowych i w czasie ich stosowania nie stwierdza się skutków ubocznych, w tym silnych reakcji alergicznych. W związku z tym nie jest bezwzględnym wymogiem, by pacjent zgłosił się na badanie MR na czczo. Przez całe badanie pacjent jest pod nadzorem operatorów, utrzymuje z nimi kontakt za pomocą interkomu oraz ma możliwość przywołania obsługi za pomocą specjalnego przycisku. Pracy systemu rezonansu magnetycznego, a w szczególności tzw. układu gradientów towarzyszy zwiększone natężenie hałasu.